Známá i méně známá témata

Soda + ocet = VSL aneb jak pomoci přírodě úklidem domácnosti?

Když vejdete do obchoďáku, najdete jich tu celé řady a řady. Nekonečné řady čisticích prostředků. Tenhle slibuje nekonečnou čistotu. Tenhle k tomu přidá i oslnivý lesk. A tenhle ještě nebeskou vůni navrch. Vyčistí vám podlahu, koupelnu, záchod, troubu, okna… Cokoliv si zamanete.

Co už na obale velkým (a často vlastně ani malým) písmem nenajdete, je skutečnost, že v téhle hoře nerecyklovatelného plastu se skrývá hromada předražených jedů, které v domácnosti rozhodně nechcete.

Více

HEJ, JÁ CHCI TAKY POMOCT!

Práce se zvířaty je skvělá, i když velmi náročná. To samé by se dalo říct o práci s lidmi, která je potřebná pro to, abyste mohli pomoci zvířatům. Bez lidí by totiž zvířecí organizace nemohly pomáhat tak, jak pomáhají teď. Občas je to ale vyčerpávající víc, než je potřeba. Někteří lidé totiž neví, jak organizace fungují. A i to je jeden z důvodů, proč jsme vznikli my – abychom přes tyhle propasti pomohli postavit most a pomoc zvířatům se tak stala snadnější a efektivnější. 

Abychom zjistili, kde je jádro pudla, oslovili jsme několik zvířecích organizací a zeptali se jich na to, na co se jich ptají lidé nejčastěji. Pokud vám tyto otázky přijdou správné a logické, připravili jsme pro vás i odpovědi na ně:

Více

Vánoce nejsou oslavou konzumu, ale vzájemné lásky a pomoci

„Nic nepotřebují, všechno už mají, nic nechtějí. Tak jim koupíte mávající figurku královny Alžběty poháněnou solární elektřinou. Nebo štěteček na pupík. Postříbřený obal na kelímek zmrzliny. Směsici plastu a elektroniky nazývanou „Terry – nadávající želva“. Anebo (a to považuji za příznačné) stírací mapu světa na zeď.

První den Vánoc nám to vše přijde zábavné, druhý praštěné a trapné ten třetí. Dvanáctý den už skončí na skládce. Kvůli třiceti vteřinám pochybné zábavy či požitkářského podnětu, který netrvá déle než účinek nikotinu, podněcujeme využívání materiálů, jejichž dopady se potáhnou po celé generace.“

Těmito slovy uvádí jednu ze svých environmentálních esejí britský spisovatel George Monbiot.

Více

Proč neshrabávat listí

Odložte hrábě, pomalu odstupte od listí a nikomu se nic nestane…

Navzdory obecnému mínění podzimní listí není otrava. Padající listí je totiž součástí přirozeného ekosystému. Poskytuje nejen krytí a hnojivo, ale i klidný úkryt pro divoká zvířata.

Sepsali jsme pro vás pět důvodů proč listí neshrabávat.

Více

O CHLUP LÍP PROTI ZNEČIŠŤOVÁNÍ PŘÍRODY

Spolu s Platformou pro udržitelný rozvoj, spolkem Živá voda a dalšími organizacemi jsme vystoupili proti hromadnému vypouštění balonků, které je součástí např. několika AVON pochodů proti rakovině prsu v Česku. A proč s tímto aktem, který je vydáván jako pietní, nesouhlasíme?

Více

Jak přežít teplé dny bez následků?

Teplé počasí je konečně tady. Spolu s ním bychom měli myslet více na naše domácí i hospodářská zvířata. Horké dny nejsou náročné jen pro náš organismus, ale i pro ten jejich.

Více

Veletrh For Pets nejen pro milovníky psů a koček

V polovině dubna se v areálu PVA Expo Letňany uskutečnil veletrh For Pets, který nabízel novinky v péči nejen o psy a kočky, ale i koně, hlodavce a další domácí mazlíčky. Co bylo podle mě nejzajímavější?

Více

Vítání jara

Teplé dny jsou konečně tady a přímo vybízí k odzimování zahrady a prvním pracím na ní. Je tu i čas pálení suchých větví a listí, které se nám hodí na stavbu vatry na filipojakubskou noc (pálení čarodějnic). Ohně s sebou ale nesou velké riziko pro volně žijící zvířata.

Více

Postavme se všudypřítomnému problému množíren

Problém, který nevidíme nebo vidět nechceme, nepřestává být problémem.

Současná legislativa je v otázce nelegálních množíren psů téměř bezzubá.

Je naším zájmem a zejména naší povinností se o rozšíření diskuse a následného rozšíření zákona ošetřujícího takovéto počínání zasadit co možná nejefektivněji.

Pomáhat má smysl.

Exotická zvířata v teplu domova?

Je skutečně tak jednoduché chovat hada nebo chameleona? Exotická zvířata patří mezi trendy, mnoho chovatelů ale neví, že podléhají registru CITES a jejich chov je kontrolován Ministerstvem životního prostředí.

Více

Můj želví kamarád

Už jste si mohli přečíst, že chovat exotická zvířata vyžaduje množství informací a také dodržování zákonů. I já sama jsem se k chovu želvy odhodlávala dlouhých dvacet let. Z dětského snu se stala touha, ale zároveň jsem si uvědomovala zodpovědnost. Až s vlastní zahradou jsem uznala, že dokážu nabídnout podmínky pro spokojený život tvora, který je na mně a mou znalost péče o něj zcela odkázaný.

Více

Co si přejí zvířata?

V prosinci jsme rozjeli akci ADVENTNÍ KALENDÁŘ PRO ZVÍŘATA. Měla skvělý ohlas – hlavně díky vám, kteří jste se zapojili a celý advent jste do krabic a košů sbírali věci pro zvířata.

 

Každý den jsme vám dávali tip na jednu organizaci, která potřebuje pomoc – a to nejen o Vánocích, ale v každou roční dobu. Proto přidáváme přání jednotlivých organizací, která jsou neměnná. Chcete jim pomoci?

 

Čtěte více

Paraziti vnitřní i vnější: jak se jich zbavit a jak jim předcházet

Toxoplazmóza - největší strašák nastávajících matek. Když ženy otěhotní, často se začnou zbavovat svých kočičích mazlíčků. To ale vůbec není potřeba. Pokud kočku pravidelně odčervují, riziko je minimální. Vyhýbat by se ale měly mladým polodivokým kočkám, které mohou toxoplazmózu přenášet. A samozřejmě syrovému masu, skrze něj se také mohou nakazit. Zda těhotná žena toxoplazmózou trpí zjistí lékaři při povinném vyšetření na začátku těhotenství. Česko je totiž jedna z mála zemí, kde se na přítomnost prvoka gravidní ženy testují.

Čtěte více