Exotická zvířata v teplu domova?
Je skutečně tak jednoduché chovat hada nebo chameleona? Exotická zvířata patří mezi trendy, mnoho chovatelů ale neví, že podléhají registru CITES a jejich chov je kontrolován Ministerstvem životního prostředí.
Co je CITES a jeho plné znění najdete na webu www.mzp.cz. V kostce jde o mezinárodní úmluvu o chovu a prodeji exotických zvířat, včetně výčtu druhů, které do něj spadají. Zajímavostí je, že například suchozemská želva CITES mít musí, ale takový jedovatý pavouk nikoli. Pokud už zvíře spadající do CITES chováte bez registru a bude nemocné, žádný veterinář vám ho neošetří. Vystavil by se totiž pokutě. Ale té se vystavujete i vy tím, že jednáte mimo zákon.
Kde exotická zvířata koupit a jak je chovat?
Zkušený chovatel hadů Petr z Prahy mi dal radu: „Prohlédni si weby chovatelů a vyber si toho, který má dobré hodnocení a líbí se ti jeho práce. Rozhodně nekupuj hada ani jiná zvířata ve zverimexech, to je to nejhorší co můžeš udělat.“ Ptáte se proč? Vždyť zajít do obchodního centra je nejjednodušší. Ale zdání klame. Exotická zvířata potřebují speciální zacházení, klid, ustálenou teplotu, vitamíny, kvalitní stravu a klima v teráriu. Ve zverimexech se o ně většinou bohužel starají nezkušení prodavači, proto mohou prodat nevědomky i nemocné zvíře.
Další možností, kde exotické zvíře koupit, jsou různé teraristické výstavy, kde vám zkušený chovatel poradí s chovem a zacházením se zvířetem. Můžete si ho osahat a zjistit, zda je to opravdu to, po čem toužíte. Pamatovat byste měli na nedílnou součást chovu exotických zvířat – jejich potravu. Mnohdy se tak krom vašeho vysněného zvířete stanou spolubydlícími třeba myši, cvrčci, červi a podobně.
Další zajímavá zkušenost od Petra byla, že had je vlastně nudné zvíře. „Většinu času leží, ideálně někde zalezlý a třikrát do týdne se proleze po teráriu, jednou do týdne se nažere a to je vše. Pokud ho vytáhneš z terária neopatrně, tak tě pro jistotu ještě kousne… To je to, co omrzí, oni nejsou akční a koukat, jak had škrtí myš, může být pro někoho zábavné tak desetkrát a pak už také ne.“ Proto by měl každý promyslet své možnosti, přečíst si knihy o chovu, projít si diskuze na internetu, kontaktovat chovatele a hlavně poradit se s odborníkem. S exotickým zvířetem jde ruku v ruce velká zodpovědnost a internetové bazary se jen hemží nechtěnými a mnohdy zanedbanými exotickými miláčky.
Autor: Věra Exnerov