O chlup líp

Jan Šťastný a Bára Hrzánová tváří charitativního projektu

„Protože na světě je pořád dost zvířat, která trpí, jsou nemocná nebo nemají domov,“ vysvětluje Jan Šťastný důvod, proč se rozhodl zapojit do charitativního projektu O chlup líp. Ten se skládá z mobilní aplikace, která bude spolu s webovou stránkou dostupná pro všechny už od pondělí 15. května 2017.

V aplikaci najdete zhruba dvě desítky zařízení, která pomáhají zvířatům. A to jak domácím, tak hospodářským i volně žijícím. Je mezi nimi např. Azyl XY – Handipet Rescue, kde se starají o nemocná a handicapovaná zvířata. Stejně jako v Útulku Tibet, kde krom koček a psů najdete také ovce a prasata. Dále je součástí Psí život – sdružení, které zajišťuje veterinární péči psům patřící lidem bez domova nebo společnost Ochrana fauny ČR provozující záchrannou stanici pro volně žijící zvířata.

„U každé organizace najdete informace o její činnosti, kontakt a také to, co zrovna nejvíce potřebuje. Například hygienické potřeby, krmivo nebo balíky slámy,“ dodává projektant a vývojář aplikace Lukáš Klabal. Tím ale její funkce nekončí. Najdete tady články na téma „Péče o zvíře“ nebo „Koho můžete potkat v lese, na poli a na zahradě“. Autoři článků vše konzultují s odborníky a snaží se vyvracet nejčastější mýty, které kolují např. o stravě, adopci nebo kastraci. Stejně je koncipovaná i část věnující se volně žijícím živočichům, na které autoři spolupracují s myslivcem Lubomírem Hajným.

Webové stránky ochluplip.cz nabídnou krom těchto sekcí také rozhovory se všemi, kteří se rozhodli nás podpořit nebo reporty z jednotlivých zařízení umístěných na mapě v aplikaci. Budou se zde také objevovat práce od dětí ze základních škol, s nimiž spolupracujeme. Jedné z nich, ZŠ Novosedly na Moravě, vděčíme za naše logo, které nám žáci pomáhali vytvořit. „Budovat vztah k zvířatům je potřeba už odmalička, proto jsme rádi, že se některé školy zapojily,“ říká pedagožka a korektorka webu Lucie Pevná.

Hlavní tváří celého projektu je vedle Jana Šťastného i herečka a zpěvačka Bára Hrzánová. K té, jak sama říká, zvířata sama chodí a ona se jim snaží ze všech sil pomáhat. „Jsem strašně ráda, když vím, kam je můžu umístit, nebo když mám adresu, a můžu někomu zavolat, kdo mi poradí s odbornou péčí nebo jakým způsobem dál postupovat. To je hrozně důležitý,“ říká v rozhovoru pro web ochluplip.cz. Bára se spolu s Honzou Šťastným a dalšími známými tvářemi objeví také v promo klipu, který najdete na webu i našich FB stránkách O chlup líp.