top of page
adopce.jpg

Má adopce smysl?

 Už jsme to někdy slyšeli...

 

„Psa z útulku nechci!“

„Nevím, jakou má minulost.“

„Chci štěně, ne dospělého psa.“

„Chci jen čistokrevnou rasu.“

„Není dost hezký.“

To jsou nejčastější důvody, proč lidé minou otevřené brány útulku a raději zaplatí desetitisíce za psa či kočku z chovné stanice. V tom horším případě si pořídí psa z množírny a nevědomky tak podpoří špinavý byznys postavený na utrpení zvířat. Přitom by byli asi hodně překvapení, kdyby do některých útulků zavítali. Výjimkou tam totiž nejsou ani štěňata a čistokrevná plemena.

Samostatnou kategorii tvoří starší psi, ať už nalezení nebo žijící v útulku několik let. Lidé se jim často vyhýbají, protože neví, co od nich mohou čekat, a to štěně je přece tak roztomilé… Uniká jim ale několik podstatných skutečností. V dobrém a spolehlivém útulku zaměstnanci se psy pracují, a tak mají alespoň základní výcvik. Nový majitel se tak nemusí bát rozkousaných věcí a loužiček, jako u štěňat. 

Je potřeba počítat s tím, že někteří útulkoví psi si s sebou nesou mnohá traumata z minulosti. V drtivé většině za to mohou lidé. I tato zvířata si ale zaslouží druhou šanci. Chcete pomoci? Možností je celá řada. V ČR v současnosti působí hned několik sdružení i jednotlivých odborníků, kteří se specializují na odbourání strachu a dalších psychických potíží. 

V každém případě je třeba mít na paměti, že zvíře není věc, kterou při jakémkoliv náznaku problémů odložíte pryč. Je proto důležité nepřecenit při výběru psa své síly a raději si nechat poradit od zaměstnanců útulku, kteří povahu zvířete dobře znají. Ideální je, když můžete psa před adopcí několikrát navštívit a vyvenčit, abyste se navzájem lépe poznali.

Na závěr je dobré připomenout, že zachráněná zvířata (ať už z ulice, útulku nebo nevhodných podmínek) dokáží být neskonale vděčná. Věřte nám, že málokde najdete tak oddaného přítele. Více na www.nekupujadoptuj.cz

bottom of page