top of page

Vítání jara

Ježek je kámoš

Kvůli mohutné zástavbě zvířata přichází o přirozené prostředí pro život. Sekačky jim mohou ublížit a pesticidy zase otrávit. Přitom takový ježek na vaší zahradě je důvodem k oslavě. Při hubení škůdců chemií byste se měli zarazit. Místo jedů vás zbaví slimáků, larev a brouků právě ježek, kterého ale můžete pesticidy snadno otrávit. Jak si takového ježka na zahradu pozvat? Ježek není fanda dokonalého trávníku, ale má naopak rád vyšší trávu, keře a křoví. Pro svůj úkryt si rád vybírá hromady listí a odlehlejší místa v zahradě, kde má klid, protože je to zvíře velmi plaché. Pokud máte zahradu oplocenou, udělejte v plotu malé vstupní otvory. Užitečné tipy, jak si nalákat ježka do zahrady najdete na www.priroda-zahrada.cz

vitaniJara.jpg

Pozor na ohně

Ježkovi (a nejen jemu) můžete nevědomky ublížit i jinak, než pesticidy. Stavba vater na blížící se pálení čarodějnic přímo volá po tom, aby si v nich zvířata našla svoje útočiště pro vrh mláďat. Před rychle zapáleným ohněm, pak nemají šanci utéct. Podle Českého svazu ochránců zvířat je „jediný bezpečný způsob pálení, a to nejen vatry o filipojakubské noci, ale také jakýchkoli hromad větví a proschlého zahradního odpadu, přikládáním materiálu na ohniště až krátce před zapálením anebo postupně v průběhu hoření. Jen tak se dá případné hnízdo či ježčí doupě pod hromadou včas najít a zvířata zachránit“.

 

 

Kdepak ty vrabče hnízdo máš?

Dalším druhem, který z našich měst téměř vymizel a jehož hnízda by už hledal marně i Kája Gott, je vrabec domácí, jehož hnízda se ještě před pár lety vybírala, nebo byli stříleni. Dnes je ale situace zcela jiná... „Zvířatům čím dál více ubíráme z jejich přirozeného prostředí, resp. jej přetváříme tak, že mají mnohdy problém s tím, v něm i nadále žít. Proto se zvířata stěhují tam, kde cítí dostatek potravy a bezpečí. Lidé by si měli uvědomit, že jsme součástí přírody a měli bychom se tak chovat. Umožněme zvířatům z volné přírody s námi žít,“ uvedla k této problematice Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody. 

 

Kompost není jen na zahradu

Třeba takové vermikompostování, které funguje na principu schopnosti žížal přeměnit rostlinné zbytky na kvalitní hnojivo, je ideální příležitostí, jak přírodě trochu pomoci. Vermikompostér se vám vejde na balkon, nebo do kuchyně a bohatě vám postačí rozměr 40x40x15 cm. Více o tom, jak takový kompost založit najdete na webu: http://www.kompostuj.cz/vime-jak/vermikompostovani/. Když se vám žížaly přemnoží, máte ideální potravu právě pro ježky, ptáky, nebo kachny. 

 

Zkrátka a jednoduše před tím než začnete na své zahradě pracovat, nebo pálit klestí zamyslete se, zda nemůžete nějakému zvířeti ublížit. Pokud objevíte zvíře, které na ní opravdu mít nechcete, můžete kontaktovat odborníky ze záchranných stanic pomocí webu www.zvirevnouzi.cz. Ti vám poradí, co dělat.

 

Věra Exnerová

bottom of page