Představte si, že vám někdo přiloží pistoli k hlavě...
A vy vůbec nevíte, kdo to je a proč to dělá. Ale máte strach. Ochromující strach. Chcete utéct, ale nemůžete se pohnout. Bojíte se toho člověka, bojíte se o svůj život, bojíte se tak moc, že se vám srdce snaží vyskočit z hrudi.
Něco takového zažívají malí zajíčci, když je vezměte do rukou s tím, že je „zachráníte“. Vidíte na fotografii to důmyslné maskování? To má mládě proto, že samice k němu chodí jen v noci, nikoliv přes den – aby k němu nepřilákala predátory. Nemají nory, proto leží „jen tak“ v trávě. Malí zajíčci jsou skvěle vybavení pro to, aby mohli zůstat venku i v teplotách pod nulou. Rodí se už v únoru, a to plně osrstění. Energii jim dodává tučné mateřské mléko, kterým je matka nakojí hned po porodu (obsahuje až 24 % tuku). Poté je krmí jednou denně.
Tím, že je vezmete do rukou a rozhodnete se jim „pomoci“, je nezachráníte, ale prakticky zabijete. Nejen kvůli stresu, který jim způsobíte (a který je skutečně často zabíjí), ale kvůli náročné péči, kterou jim může dát jen matka. Ani v sebelepších záchranných stanicích se nedaří zachraňovat všechny, dokonce ani většinu. Odchovat mládě zajíce polního je velmi náročné. Proto to za žádných okolností nezkoušejte sami! I když to může prvních pár dní vypadat, že zajíček prospívá, opak je většinou pravdou.
Pokud najdete mládě zajíce, které je zraněné, celé promočené nebo máte podezření na nemoc, zavolejte do nejbližší záchranné stanice dřív, než na něj sáhnete. Pokud uvidíte malého zajíčka, který se vám nezdá, držte se od něj dál, NESAHEJTE NA NĚJ a volejte do stanice. Je také důležité mít pod kontrolou psy, kteří mnohdy lidem mláďata zajíců donesou jako svůj úlovek. V takovém případě je pomoc pracovníků záchranných stanic nezbytná.
Možná je to pro vás „jen“ malý zajíček, ale nezodpovědné chování mu může vzít to nejcennější – život.
Doporučujeme stáhnout si do telefonu aplikaci ZVÍŘE V NOUZI, která vám pomůže zjistit kontakt na nejbližší záchrannou stanici v místě, kde se zrovna nacházíte.