top of page

HEJ, JÁ CHCI TAKY POMOCT!

CO VLASTNĚ DĚLÁTE?

Děkujeme, že se ptáte. Pokud vás zajímá činnost organizace, můžete se podívat na jejich webové stránky nebo do informací tady na FB stránce, kde je popis toho, co dělá.

 

JAK FUNGUJETE?

Děkujeme, že se ptáte. Pokud vás zajímá, jak fungují organizace, můžete se podívat na jejich webové stránky, kde je všechno popsáno, a nebo se můžete podívat na aktivitu tady na FB, která Vám jejich fungování přiblíží.

 

PROČ MI NEODPOVÍTE PŘÍMO A ODKAZUJETE MĚ NA STRÁNKY? CHCI TO SLYŠET OD VÁS!

Protože hlavní náplní zvířecích organizací není zodpovídání dotazů, na které najdete odpověď přímo na jejich stránkách. Proto stránky vytvořily, aby skrze ně informovaly zájemce o tom, co chtějí vědět. Přímo organizací se ptejte v případě, kdy danou informaci nenajdete. 

 

PROČ RADŠI NEPOMÁHÁTE LIDEM?

Protože si vybrali, že chtějí pomáhat zvířatům. Protože existují organizace, které pomáhají lidem. Protože člověk umí říct, co ho trápí a může požádat o pomoc. Zvíře ne. Protože právě my lidé zvířatům nejvíce ubližujeme. Protože zvířata milují a chtějí, aby se měla co nejlépe a netrpěla. 

 

PROČ HO/JI NEUTRATÍTE?

Protože věříme, že každý má právo na život. Každá zvířecí organizace, které jde v první řadě o zvířata, udělá maximum, aby zvíře zachránila.

 

TO MÁME PLATIT ADOPČNÍ POPLATEK? BUĎTE RÁDI, ŽE MU CHCEME DÁT DOMOV!

Zvířecí organizace nemají neomezené příjmy. Jsou prakticky závislé na darech od lidí. Z nich financují veškerou péči o zvířata. Adopční poplatky rozhodně nepokryjí celé náklady péče o zvíře, ale díky nim mohou organizace pomoci dalším zvířatům.

 

PROČ TO NEDĚLÁTE ZADARMO?

Protože to někteří pracovníci organizací dělají na plný úvazek, často i 16 hodin denně, takže bohužel nemají čas na to, aby chodili do práce a vydělali si na nájem a jídlo. Někdy je možné k tomu pracovat, někdy ne, záleží na náročnosti péče a práce okolo (sbírky, aukce, účetnictví, administrativa, velikost organizace, apod.).

 

PROČ JE VYKASTROVANÝ/Á?

Protože útulky a azyly jsou přeplněné právě proto, že se nekastruje. Protože tím, že se nekastruje, dochází k případům, u kterých se lidé ptají „proč ji/ho neutratíte?“ Protože zvířata pak zbytečně trpí nehledě na prevenci, jakou kastrace je (např. kvůli nádorům na mléčné liště, zánětům dělohy, apod.).

 

KASTRACE JE PROTI PŘÍRODĚ, TO MU/JÍ NEMŮŽU PŘECE UDĚLAT, CHUDÁČKOVI!

Proti přírodě je topení koťat a vyhazování štěňat v krabici do lesa. Proti přírodě jsou degenerovaná a mrtvá mláďata, která se vůbec nemusí narodit. Proti přírodě je množení zvířat, která zcela zbytečně končí pod koly aut, umrzlá, otrávená nebo mrtvá kvůli jiné z lidských činností.

 

KOLIK ZA NĚJ/NI CHCETE?

Zvířecí organizace nejsou tržiště se zvířaty. Pokud zájemce o zvíře zajímají v první řadě peníze a ne zvíře samotné a nezjistí si, jak funguje adopce u organizace, které píše (což trvá pár minut), jaká je jistota, že se o zvíře postará a nebude to jen doplněk pro chvíli, která se mu hodí? Uvědomte si, že organizace není povinná vám zvíře dát do adopce. Pokud si myslíte, že tím, že si vezmete zvíře, organizaci prokazujete nějakou službu, pak by bylo lepší, kdybyste se poohlédli po plyšovém zvířeti. 

 

JAKÁ JE TO RASA?

Děkujeme za zájem, všechny informace jsou popsané v inzerátu/příspěvku. Stejně jako jeho povahové vlastnosti, stav socializace, zdravotní stav a jiné důležité věci. Proto je do příspěvku/inzerátu organizace píše, aby je nemusela psát znovu každému tazateli do komentářů. Děkujeme, že to respektujete. 

 

A TO TĚM ŠMEJDŮM JAKOŽE PROJDE?

Věřte nám, že žádná zvířecí organizace nechce, aby komukoliv týrání zvířat procházelo. Ale zvířecí organizace není policie, není ani soudce a na ní nezáleží, jestli bude pachatel potrestán nebo ne. 

 

SHÁNÍM BULDOČKA NEBO ČIVAVU, NEMÁTE NĚJAKOU?

Většina buldočků a čivav, které se v azylech a útulcích objeví, pochází z množíren, proti kterým se tyto organizace snaží všemožně bojovat. Pokud sháníte módní plemeno bez toho, aniž byste na tento fakt brali ohled, vaše poptávka zůstane pravděpodobně neuspokojena.

 

MŮŽEME SI HO/JI VZÍT NA VÍKEND NA ZKOUŠKU, JESTLI NÁM BUDE VYHOVOVAT?

Zvíře není věc. Není to sedačka, kterou si vyzkoušíte, zda je pohodlná a hodí se do interiéru. Není to robot, který bude uklizený a nebude obtěžovat a přijde jen, když vy budete chtít. Převoz i adaptace na nový domov může být pro zvíře dost obtížné a může mu to způsobit velký stres. To samé platí o případném vrácení do azylu/útulku. Pokud uvažujete o zvířeti, dobře si to rozmyslete a zvažte všechny možnosti. 

 

MY TA KOŤATA VŽDYCKY ROZDÁME.

A víte, jak a kde nakonec skončí? Víte, že nebudou vaše koťata mít další koťata a ta pak skončí mrtvá, nemocná nebo v některé ze zvířecích organizací? Přijde vám to zcela v pořádku? Nám ne.

 

PROČ NECHCETE TY VĚCI, KTERÉ NABÍZÍME? JSOU TROCHU POUŽITÉ, ALE PRO ZVÍŘATA DOBRÝ, NE?

Zvířecí organizace nejsou skládka. Pokud se jich zeptáte, jestli něco nechtějí a ony to nechtějí, mají pro to dobrý důvod. V opačném případě se může stát, že se z nich stane sběrný dvůr, ony pak musí na vlastní náklady nechat přistavit kontejner a tyto věci zlikvidovat. To jim opravdu nepomůže. Děkujeme, že respektujete potřeby zvířecích organizací. Každá je má jiné a každá pracuje jinak. 

 

MŮŽU SI HO/JI ZAREZERVOVAT?

Jak jsme psali výše, zvíře není věc. Pokud ho chcete, domluvte se s organizací na adopci, pokud ne, neberte rezervací zvířeti možnost najít si skvělý domov. Může se to zdát, ale zájemců skutečně není tolik. Někdy téměř žádní. 

 

JSME PŘED ÚTULKEM/AZYLEM, KDE JSTE?

Řada lidí ze zvířecích organizací mají práci a také (je to s podivem) i nějaký osobní život. Část z nich má azyl přímo u sebe doma. Vám by asi také neudělalo radost, kdyby se k vám co chvíli hrnuli cizí lidé bez ohlášení a nerespektovali provoz azylu/útulku nebo to, že na místě nemůžete být 24 hodin denně.

 

Gabriela Zvonková

Práce se zvířaty je skvělá, i když velmi náročná. To samé by se dalo říct o práci s lidmi, která je potřebná pro to, abyste mohli pomoci zvířatům. Bez lidí by totiž zvířecí organizace nemohly pomáhat tak, jak pomáhají teď. Občas je to ale vyčerpávající víc, než je potřeba. Někteří lidé totiž neví, jak organizace fungují. A i to je jeden z důvodů, proč jsme vznikli my – abychom přes tyhle propasti pomohli postavit most a pomoc zvířatům se tak stala snadnější a efektivnější. 

Abychom zjistili, kde je jádro pudla, oslovili jsme několik zvířecích organizací a zeptali se jich na to, na co se jich ptají lidé nejčastěji. Pokud vám tyto otázky přijdou správné a logické, připravili jsme pro vás i odpovědi na ně:

bottom of page