Odkud pochází váš mazlíček?
31. 1. 2018 odebrala KVS spolu se zvířecími organizaci a hasiči 212 psů z množírny v Kamenici nad Lipou. Psi jen sotva přežívali ve vlastních výkalech, byli ve špatném zdravotním i psychickém stavu a nebyli vůbec socializovaní. Množírna měla fungovat jako chovatelská stanice více než dvacet let. Většinu času si sousedé stěžovali na zápach a upozorňovali na velké množství psů, kteří v domě jsou. Situace se pohnula díky usilovné práci azylu Dej pac. Po více jak dvaceti letech.
Množírny fungují „díky“ poptávce, která je a bude, dokud si lidé neuvědomí, jaký byznys tím podporují. Chcete štěňátko? Vyberete si ho přes inzerát? Nevadí vám, že vám majitel neukáže prostředí, kde vyrostlo ani jeho rodiče a k předání dojde někde "na půl cesty"? Spokojíte se s chabým vysvětlením, proč právě tohle štěně nemá PP? Nevadí vám, že při převzetí nedostanete žádnou smlouvu ani očkovací průkaz? Pak se vší pravděpodobností podporujete tohle:
„U našich kaměňáčků je velmi špatný psychický stav. Psi jsou velmi nedůvěřiví, zvyklí na špatné zacházení, za každým pohybem a pohlazením čekají bolest. Stresuje je chování, mazlení. Vše, co přijde lidem normální u jejich psích mazlíčků, je u těchto psů naopak. Schovávají si jídlo pod pelíšky, velmi často ani nežerou, jen vše schovají. Kalí a čůrají všude, kde je napadne. Někteří mají tendence svoje výkaly okamžitě sníst, nebo si je schovat. Neznají trávu, sluníčko, neznají jen tak se projít se svým páníčkem, dostat pamlsek, být pohlazený a milovaný. Znají jen klec, úzkost a strach.
Potřebují hlavně spoustu trpělivosti a lásky. Rychle si zvykají na příjemné věci. Začínají se dožadovat hlazení, zjistili, že na gauči a v posteli je fajn. Pomalu se učí na vodítku. Čistotnost je otázka několika měsíců."
To je popis psů, kteří zůstali v péči azylu Dej pac. Zbytek si rozebraly organizace z celého Česka. Množírna v Kamenici rozhodně není první ani poslední. Nebuďme lhostejní. Nepodporujme utrpení. Zajímejme se, odkud pochází náš mazlíček. Množírny mohou být v bytě, ve stodole, ve sklepě, v odlehlé budově – nebo v našem sousedství. Zajímejme se o to, co se kolem nás děje a už nedovolme, aby to zašlo tak daleko.