top of page

JAK PŘEŽÍT TEPLÉ DNY BEZ NÁSLEDKŮ?

Teplé počasí je konečně tady. Spolu s ním bychom měli myslet více na naše domácí i hospodářská zvířata. Horké dny nejsou náročné jen pro náš organismus, ale i pro ten jejich.

Přehřátí

Zatím co člověk se ochlazuje pocením, pes má potní žlázy jen na polštářcích tlapek. Proto v horku dýchá s otevřenou tlamou, čímž si ochlazuje sliznice. Vždy je třeba zajistit zvířeti dostatečné množství vody. Chladná voda opět napomáhá k ochlazování.

K přehřátí může dojít vlivem mnoha faktorů. Nejčastěji to bývá:

 

Fyzická aktivita 

Při opravdu velkých vedrech nenuťte psa běhat za míčkem a nechte ho odpočívat. Hraní nechte až na večerní hodiny, kdy je teplota snesitelná. Pes si totiž sám neřekne, kdy má dost, proto by to měl vědět jeho pán. Jak uvádějí na stránkách Vetcentrum.cz, až 80% energie psa se promění v teplo, zbylých 20% pak na pohybovou energii. To platí i pro pohyb ve vodě. Ta ochladí nás - psa nikoli!

Horký vzduch

Nepohyblivý horký vzduch může psa také přehřát. Proto ho nikdy nenechávejte v autě ani s otevřeným okýnkem. Zkrátka nikdy. Během 10 minut se teplota uvnitř vozu může vyšplhat až na 65°. 

prehrati1.jpg

První pomoc při přehřátí

Okamžitě přestaňte s fyzickou aktivitou a položte psa do stínu na studenou podložku, ideálně na dlažbu nebo mokrý ručník

Ochlaďte všechny tlapky, dobrým pomocníkem jsou mističky se zmrzlinou nebo ledovou vodou, to je jedna ze zásadních rad, která může vašemu psovi zachránit život

Po malých doušcích mu dávejte pít chladnou vodu, pokud je pes schopen sám se napít

Vychlaďte auto, než povezete psa k veterináři

NIKDY psa nesprchujte, neházejte ho do studené vody ani ho vodou nepolévejte.

Poranění

V letních měsících může dojít u psa také k mnoha poraněním. Při grilování ho může popálit uhlík vypadlý z grilu. První pomoc je místo ochladit vodou, která zabrání dalšímu vypalování tkáně a vyhledat pomoc veterináře. Váš mazlíček se může popálit i o chodník. V létě teplota chodníků stoupá až na 50° Celsia. Když bolí chůze na boso po takto rozpáleném chodníku vás, věřte, že stejně bolí i vašeho mazlíčka. Proto omezte procházky ve městě na travnaté plochy, nebo na večerní hodiny. Případně psa na travnatou plochu přeneste. Léčba popálených tlapek je dlouhá, kůže na tlapkách praská a často se do ran dostávají další nečistoty z ulice. 

prehrati2.jpg

Cestování

Krom toho, že psa nikdy nesmíte nechávat v autě, je tu další kámen úrazu. Pokud cestujete v MHD, musí mít pes náhubek.

 

Spousta chovatelů si v poslední době oblíbila tak zvané fixační náhubky. Nylonový náhubek, který psovi obepíná tlamu a ten ji tak nemůže otevřít, ani se chladit dýcháním. Tento náhubek byl speciálně vyvinutý pro účely veterinárního ošetření.

 

Doktoři jej používají v případě, že je pes agresivní a nikdy ne déle než 10 minut. Proto nesmí sloužit místo klasického prodyšného náhubku. Je to stejné, jako byste se celí omotali potravinovou fólií, která zabrání odpařování vašeho potu a tím ochlazování těla.

 

Vždy u sebe mějte cestovní misku na vodu, abyste mohli dát psovi kdykoli napít. Užitečné jsou i ochlazovací oblečky, které koupíte běžně v potřebách pro chovatele.

Ochlazení pro všechny

Hospodářská zvířata jsou ohrožena přehřátím stejně, jako zvířata domácí. Pokud je chováte, měli byste zvýšit svou péči o ně. Ve výběhu najít nebo zajistit místo, kde je stín po celý den. To bude sloužit na pastvě jako úkryt před přímými slunečními paprsky. V žádném případě nepoužívejte jako přístřešek tmavou fólii nebo plech, který teplo absorbuje a tak je pod ním horko i v noci. Ve stájích je zase potřeba dostatečně větrat, aby proudil vzduch, který koně ochlazuje. Zároveň, ale musí mít zvíře možnost z průvanu odejít za zástěnu. Pocením kůň přichází nejen o vodu, ale i soli a dokonce i o bílkoviny. Proto je důležité zajistit dostatek tekutin obohacených právě o soli. Voda by měla být chladná, ne ledová. Dostatek chladné vody spolu se sprchováním pomůže zamezit přehřívání zvířat. Koně totiž sprchování na rozdíl od psů uvítají.

 

V teplých dnech bychom měli myslet i na ptáky. Dejte na parapet nebo na zahradu mělkou mističku s vodou, která poslouží nejen jako pítko, ale i jako bazének pro ochlazení. Ideální je umístit do misky pár kamenů vystupujících nad hladinu, aby se mohl občerstvit i hmyz. To samé platí i pro ježky. Miska s čerstvou vodou u plotu vaší zahrady nebo pod schody je pro ně vítaným občerstvením.

prehrati4.jpg
bottom of page