top of page

Přikrmování ptáků

Na opeřence se v posledních zimních obdobích myslí už i v hojně navštěvovaných supermarketech. Není dnes problém pořídit jim závěsnou kouli na strom či semínka pro ně určená. Pokud jim budete pravidelně přisypávat, zvyknout si k vám zalétávat na dokrmující návštěvu.

Dbejte však na to, abyste ptákům do budky nedávali jídlo, které pro ně není vhodné – např. chléb, solené pečivo či zbytky naší stravy. „V obchodech prodávané směsi pro zimní přikrmování ptáků obsahují různé druhy semen, ale část z nich zůstává v krmítcích nevyužita. Proto je lepší použít pouze semena slunečnice a občas přidat například trochu máku, len, proso, řepku, pšenici, loupaný oves nebo zbytky vyloupaných ořechů,“ píše Jiří Šafránek na ekolist.cz. 

 

Krmítka pro ptáky

Pokud se rozhodnete pravidelně přikrmovat ptáky, kteří v našich končinách zůstávají přes zimu, ideálním řešením je obstarat jim krmítko. V obchodech naleznete nejrůznější variace materiálů i podob krmítek, ovšem také si jej můžete vyrobit sami. Jak by mělo ideálně vypadat? „Na velikosti a tvaru krmítka nezáleží – mělo by být spíše větší a prostornější, aby umožnilo konzumovat potravu i větším ptačím druhům (např. kosům).

Důležitá je především dostatečně velká stříška, která chrání předkládanou potravu před vlhkem a sněhem. Základnu, na niž předkládáme potravu, je nutno opatřit nízkým zábradlím (asi 2 cm), aby vítr nesmetal potravu na zem. Vyrobené krmítko umístíme na volném prostranství na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 m od nejbližšího stromu. Na stromě je dobré krmítko zavěsit pomocí drátu nebo provázku za větev. Tímto opatřením předejdeme napadení ptáků toulavou kočkou nebo kunou, “ popisují J. Cepák a P. Voříšek na webových stránkách České společnosti ornitologické.

bottom of page