top of page

Proč neshrabávat listí

Odložte hrábě, pomalu odstupte od listí a nikomu se nic nestane…

Navzdory obecnému mínění podzimní listí není otrava. Padající listí je totiž součástí přirozeného ekosystému. Poskytuje nejen krytí a hnojivo, ale i klidný úkryt pro divoká zvířata.

Sepsali jsme pro vás pět důvodů proč listí neshrabávat.

1. Je to nepřirozené. Ač se to někdy vymyká našemu lidskému chápání, v přírodě se nic neděje jen tak. Dokonce i opadávání listí má svůj důvod. Vrstva spadaného listí totiž vytvoří svůj malý mini-ekosystém, jehož součástí jsou nejrůznější tvorové.

 

2. Listí je součástí habitatu divokých zvířat. Na spadané listí z „vaší“ zahrady spoléhá velká spousta zvířat. Nenajdou pod ním jen dokonalý úkryt, ale je pro ně i zdrojem potravy. Týká se to třeba mloků, veverek, ropuch, rejsků, žížal i mnoha druhů hmyzu. Na spadané listí spoléhají i motýli a pěvci. 

 

„V zimních měsících v hromadách listí najdeme mnoho motýlů či můr ve stádiu zakuklení či housenky. Shrabáním listí odstraňujete celé populace motýlů, kteří by se jinak ve vaší zahradě objevili,“ říká David Mizejewski, přírodovědec z Národní federace pro divoce žijící zvířata a rostliny.

 

A pokud se „vašem“ listí nenajde místečko pro hmyz, pravděpodobně ze své zahrady odeženete ptáky, kteří budou na jaře hledat zdroj potravy pro své mladé někde jinde.

 

3. Listí je přirozeným hnojivem a mulčem. Zahradníci, kteří nechají spadané listí na pokoji, na tom vydělají hned dvakrát! Listí totiž vytváří přirozený mulč, který potlačuje růst plevelu, a zároveň při svém rozkladu přidává do půdy živiny.

 

Pokud shrabete všechno listí, připravíte se o přirozenou pomoc vaší zahradě a trávníku. Tak proč utrácet peníze za něco, co příroda vymyslela za nás? Pokud vám však i přesto nebude pohled na spadané listí lahodit, stačí, když ho přesunete na místo, kde vám zas tolik vadit nebude.

 

4. Listí není odpad. Vyhazování listí v plastových pytlech je do nebe volající nestoudnost. Zbytky jídla a odpad ze zahrad tvoří až 30 % odpadu na skládkách. Pokud tedy i přes to všechno opravdu musíte listí shrabat, odložte ho na kompost. Pokud sami kompost nemáte, určitě neváhejte využít služeb městských kompostáren či komunitních zahrad.

 

Navíc! Jakožto přirozené hnojivo listí neohrožuje přírodu, ani lidská či mimolidská zvířata nežádoucími účinky ani stékáním do vodních toků, jako tomu je u hnojiv chemických, která svým odpadem škodí celé planetě.

 

5. Šetřete svou energií. Pokud vás nepřesvědčily naše předchozí důvody, tento si určitě vezmete k srdci. Příroda má své cykly, které důsledně následuje. (I když v posledních letech až desetiletích se právě kvůli nám tyto cykly mění. A ne k lepšímu…) Jeden cyklus končí a druhý začíná. Proč plýtvat energií na něco tak pomíjivého, jako je spadané listí? Raději se v klidu posaďte za okno s voňavým teplým čajem a kochejte se krásami barev, které dokáže vytvořit jen podzimní příroda.

 

Vendula Havlová

bottom of page