top of page
kockaUvod2.jpg

Vánoce a Silvestr za trest?

Ohňostroje jsou pro některé nedílnou součástí oslav Vánoc a Nového roku. Zároveň je to ale noční můra pro zvířata. A to nejen pro ta domácí, ale také pro hospodářská a volně žijící.

Na co se před svátky připravit:

pesUvodka.jpg

Psi

Psi se mohou při venčení vytrhnout z vodítka a utéct, když se polekají ohňostroje. Návrh řešení: Dvojí jištění (kšíry místo pouhého obojku) a venčení jen v méně frekventované časy. Pes by měl být čipovaný (a čip registrovaný!) a označený obojkem se známkou (kvůli kontaktu na majitele).

ptaci.jpg

Ptáci

Ptáci mohou v šoku vletět do elektrických drátů nebo narazit do překážky a uhynout. Návrh řešení: Nepouštět ohňostroje tam, kde ptáci hnízdí (u vody a v přírodě, v blízkosti parků a alejí). Ptáci, kteří v noci spí, mohou navíc při vyplašení a následné snaze najít klidné útočiště přijít o drahocennou energii, kterou v zimě tolik potřebují. I to je může ohrozit na životě.

kocka.jpg

Kočky

Kočky se mohou vyděsit a vběhnout pod auto. Návrh řešení: Nepouštět kočky v tomto období ven, pokud nejsou plaché a nezdržují se jen venku dál od lidí.

volneZijiciZvirata.jpg

Volně žijící a v zoo

Stresem trpí i zvířata v zookoutcích, záchranných stanicích a zoologických zahradách. To se týká i zvířat na polích a v lesích. Návrh řešení: Pokud bydlíte v blízkosti těchto zařízení nebo lesů, dobře zvažte, zda je nutné riskovat poranění či smrt zvířat kvůli pár minutám vaší zábavy. Stojí to za to?

hospodarskaZvirata2.jpg

Hospodářská zvířata

Hospodářská zvířata zažívají každoročně obrovský stres, při snaze utéct před hlukem se mohou vážně zranit. Návrh řešení: Vyzkoušet tichý ohňostroj, který je běžně k dostání a vyhnout se odpalování v blízkosti chovů zvířat a farem či statků.

Ke zklidnění domácích zvířat přispívá řada věcí:

 

Bylinky – např. Bachovy krizové kapky pro zvířata, podávat pravidelně alespoň týden před akcí

Antistresový zábal – tlakový obvaz uvázaný podle návodu

Pamlsky s antistresovou náplní – např. Alavis

Klidného páníčka – majitel na zvíře často předá svou vlastní nervozitu a obavy z toho, jak to bude jeho zvířecí člen rodiny zvládat. To ale ani jedné straně nepomůže. Zapněte televizi, rádio, zavřete a zatáhněte okna a věnujte se běžným činnostem

 

CO ROZHODNĚ NEDOPORUČUJEME:

 

SEDALIN – jedná se o tlumící lék, po kterém je zvíře malátné, neovládá tělo, ale smysly a mozek plně pracují. Slyší všechno, cítí všechno, vnímá všechno. Ale nemůže nic dělat. Nemůže utéct, nemůže se schovat, nemůže se k člověku přitulit, nemůže nic. Často trvá i 24 hodin, než účinky odezní. I přesto ho někteří veterináři doporučují.

 

Víme, že na ohňostroji nic nestojí a nepadá, i proto doufáme, že nejen letos si budou lidé užívat s rozumem a ohledem k sobě i druhým.

 

Z celého ❤️ přejeme klidné svátky lidem i zvířatům.

naKonec.jpg
bottom of page